• Informacje ogólne

Mieści się na parterze szkoły.

Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni.

Pracownicy biblioteki to nauczyciele- bibliotekarze: mgr Dorota Wilczek

Czynna od poniedziałku do piątku.

Zbiory to przede wszystkim księgozbiór, który liczy około 10 000 woluminów (liczba ta ulega ciągłej zmianie). Stanowią je:

- lektury obowiązkowe i uzupełniające dla szkoły podstawowej

- beletrystyka polska i obca

- literatura naukowa i popularno- naukowa

- literatura metodyczna dla nauczycieli

- wydawnictwa informacyjne: słowniki, encyklopedie, leksykony, kompendia wiedzy i inne

- czasopisma dla uczniów i nauczycieli, prenumerowane wg potrzeb

- płyty CD, zawierające programy edukacyjne

Główne kierunki pracy biblioteki to:

Służenie realizacji programów nauczania i wychowania

Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli

Uczestnictwo w przygotowaniu uczniów do samokształcenia i korzystania z innych bibliotek

Zapewnienie uczniom możliwości korzystania ze zdobyczy technologii informatycznej.

Bibliotekę wyposażono w komputer oraz komputerowy program biblioteczny „Mol Optivum”, dzięki czemu było możliwe przeprowadzenie komputeryzacji zbiorów bibliotecznych. Rejestracja wypożyczeń książek i wrotów również odbywa się w systemie komputerowym.

Przystąpiliśmy również do projektu MEN- „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych”, dzięki czemu nasza biblioteka otrzymała z funduszy unijnych cztery stanowiska komputerowe wraz z oprogramowaniem oraz urządzenie wielofunkcyjne, zawierające drukarkę, kserokopiarkę i skaner.

Ważną rolę w pracy biblioteki odgrywa działalność pedagogiczna, w ramach której organizujemy:

Kiermasze Książki

Zajęcia komputerowe dla uczniów klas I- III w Multimedialnym Centrum Informacyjnymw czytelni

„Kramiki z książkami” podczas szkolnych festynów rodzinnych

Międzyklasowe konkursy czytelnicze

Wycieczki uczniów klas IV do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie

Imprezy czytelnicze, podczas których prezentujemy inscenizacje literatury dla dzieci uczniom klas młodszych

Uroczyste przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I- „Pasowanie na czytelnika”

Wyjścia do pobliskich przedszkoli: do Przedszkola nr 5 i Przedszkola nr 29

W przedszkolach uczniowie prezentują, wspomniane wyżej, prezentacje utworów literackich- przed przedszkolakami.

Wystawy prac plastycznych uczniów

Publikowanie na łamach gazetki szkolnej „Szkolpress” oraz na szkolnej internetowej materiałów na temat działalności biblioteki.