Godziny wychowawcze

Proponowane teamty godzin wychowawczych:

1. Po mojemu, czyli asertywnie.

2. Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe, czyli o wzajemnym traktowaniu się.

3. Co to znaczy być zgrana klasą? Zajęcia integracyjne.

4. Palić czy nie? Zdecyduj sam.

5. Od czego można się uzależnić?

6. Jak być bezpiecznym w Internecie?

7. Kontroluję własną złość, czyli jak walczyć z agresją.

8. Radzę sobie w trudnych sytuacjach.

9. Planowanie własnego rozwoju - kim jestem, kim chcę być?

10. Moje pasje i zainteresowania.

11. Uczymy się prawidłowej komunikacji.

12. Jak być dobrym przyjacielem?

13. Problemy ekologiczne współczesnego świata.

14. Wartości w moim życiu.

15. W poszukiwaniu autorytetów i wzorów osobowych.

16. Cudowne i pożyteczne - o znaczeniu książki.

17. Jesteśmy mistrzami savouir-vivru.

18. Jak spędzamy czas wolny?

19. Uwaga problem! Wagary.

20. Jak walczyć ze stresem?

21. Czy kompleksy utrudniają życie?

22. Praca -  konieczność czy przywilej?

23. Konflikty - z czego wynikają i jak je rozwiązywać?

24. Metody i techniki skutecznego uczenia się.

1. Rozwijamy myślenie twórcze.

LITERATURA

1.            B. Bleja-Sosna, M. Składanowska, Godziny wychowawcze - poradnik dydaktyczny, klasa 1-3 gimnazjum.

2.            M. Gruszka, I. Janiak, J. Prarat, Scenariusze godzin wychowawczych. Dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

3.            M. Gruszka, I. Janiak, J. Prarat, Scenariusze godzin wychowawczych - szkoła podstawowa.

4.            H. Hammer, Bliżej siebie - lekcje wychowawcze, scenariusze.

5.            U. Dudziak, Wychowanie w klasie szkolnej. Scenariusze godzin wychowawczych dla szkół ponadpodstawowych.

6.            E. Grzesiak, R. Janicka-Szyszko, M. Steblecka, Trudne tematy. Propozycje godzin wychowawczych.

7.            E. Grzesiak, R. Janicka-Szyszko, M. Steblecka, Komunikacja w szkole. Scenariusze godzin wychowawczych.

8.            B. Bleja-Sosna, Godziny z wychowawcą - poradnik dydaktyczny, klasa 1 szkoła średnia.

9.            Poradnik dydaktyczny godziny z wychowawcą. Klasa III / IV liceum, liceum profilowane, technikum.

10.        B. Bleja-Sosna, Godziny wychowawcze - ćwiczenia, klasa 1(2,3), gimnazjum

11.        B. Bleja-Sosna, J. Oporska, M. Składanowska, Godziny wychowawcze - ćwiczenia, klasa 4(5,6), szkoła podstawowa.

12.        K. Cygal, B. Kuczera, W zgodzie z naturą, ludźmi i samym sobą. Wybór scenariuszy godzin wychowawczych dla klas IV-VI z zakresu ścieżki ekologicznej i prozdrowotnej.

13.        A.Wieczorek, Godziny wychowawcze - ścieżki edukacyjne. Przewodnik dla nauczyciela, szkoła podstawowa klasy 4-6.

14.        B. Badziukiewicz, M. Sałasiński, Vademecum wychowawcy.

15.        M. Braun-Gałkowska, W tę samą stronę: książka dla nauczycieli o wychowaniu i lekcjach wychowawczych.

16.        N. Grochowska, E. Sadowska, Lekcje wychowawcze: ćwiczenia dla uczniów: klasa IV (V, VI).

17.        L. Hoppe, A. Sternicka, M. Szumacher, Mój głos w ważnej sprawie: scenariusze godzin z wychowawcą dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

18.        M. Jachimska, Scenariusze lekcji wychowawczych wg programu autorskiego "Żyć skuteczniej"

19.        E. Sadowska, Lekcje wychowawcze: opracowanie dla nauczycieli gimnazjum: klasa I (II, III).

20.        E. Kosińska, B. Zachara, Profilaktyka pierwszorzędowa w szkole: scenariusze zajęć z uczniami [gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych].

21.        M. Pisanko, Kształtowanie pozytywnej postawy ucznia wobec szkoły. Scenariusze zajęć.

22.        B. Stryczniewicz, Spotkania w klasie szkolnej. Propozycje scenariuszy na godziny wychowawcze dla uczniów gimnazjum (i nie tylko).

23.        K. Zajączkowski, Lekcje wychowawcze w gimnazjum.

24.        Małgorzata Jachimska, Grupa bawi się i pracuje.

25.        P. Cooper, Sprawne porozumiewanie się: 114 scenariuszy ćwiczeń z mówienia i słuchania.

26.        M. Chomczyńska - Miliszkiewicz, D. Pankowska, Polubić szkołę: ćwiczenia grupowe do pracy wychowawczej.

27.        M. Mostowska - Psiuk, Propozycje zagadnień i działań wychowawczych w pracy wychowawcy klasowego.

28.        J. Szuty, Gdy nauczyciel jest wychowawcą.

29.        J. Bąk, E. Wiewióra-Pyka, Bajkowe spotkania: program zajęć wychowawczo - profilaktycznych dla uczniów szkoły podstawowej.

30.        J. Bąk, E. Wiewióra-Pyka, Między nami: scenariusze lekcji wychowawczych: szkoła podstawowa.

31.        E. Gałczyńska, E. Szczepańska, E. Wernik, Konspekty godzin wychowawczych [dla szkoły podstawowej i gimnazjum].

32.        H. Hamer, Oswoić nieśmiałość: scenariusze 22 lekcji wychowawczych w gimnazjum.

33.        H. Hamer, Program lekcji wychowawczych dla uczniów wyższych szkół ponadpodstawowych oraz uczniów liceów i techników.

34.        U. Kłusek, T. Ruciński, Niby - życie w Nibylandii: scenariusze lekcji wychowawczych w gimnazjum.

35.        I. Kutrzyk - Jurków, A. Charażka, Wychowywać, ale jak?: przewodnik dla nauczyciela - wychowawcy.

• SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W CHRZOWIE im. IGNACEGO MOŚCICKIEGO
    41-500 Chorzów, ul. Lwowska 36